четвер, 24 листопада 2016 р.

Конспект відкритого уроку




У 5 класі на тему:
«ПРИКЛАДИ ТА ЗАДАЧІ
НА ВСІ ДІЇ  З    НАТУРАЛЬНИМИ
ЧИСЛАМИ»

Мета:

  • дидактична: узагальнити і систематизувати знання, вміння і навички учнів розв’язувати задачі та приклади по темі: «Приклади та задачі на всі дії з натуральними числами»;
    перевірити як учні засвоїли тему, їх вміння застосовувати набуті знання у практичній діяльності;

  • розвивальна: розвивати логічне, раціональне та критичне мислення, уяву, кругозір, формувати вміння співпрацювати під час виконання групових завдань;

  • виховна: виховувати спостережливість, охайність ведення записів, працьовитість, організованість, вміння знаходити вихід із скрутних ситуацій.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, зошити до теми, диференційні завдання для роботи, кросворд, картки настрою.

«Математику вже тому вчити потрібно, що вона розум до порядку приводить».
М. В. Ломоносова
Хід уроку
І. Організаційний момент
         Вчитель: І знов дзвінок запрошує у клас,
У царство логіки, краси і сили.
Багато тут цікавого
У зоряні хвилини ви відкрили.
Сьогодні в нас урок незвичний,
Хоча він і математичний,
Бо гості в класі є у нас.
То ж починаймо в добрий час.
Для початку пригадаємо вислів відомого математика М. В. Ломоносова «Математику вже тому вчити потрібно, що вона розум до порядку приводить». (слайд 2)
Сьогодні ми з Вами вирушаємо у незвичайну подорож по Математичному океану. Ось перед вами карта цього океану (карта, на якій вказано маршрут подорожі від порту «Старт» до порту «Фініш»). (слайд 3)
Всі зайняли місця відповідно до придбаних квитків. Підпишіть робочі зошити, в яких ви сьогодні будете працювати та виберіть смайлик, що відповідає вашому настрою.
ІІ. Актуалізація опорних знань
    Щоб вирушити в подорож, треба підготувати корабель. Для цього потрібно розгадати кросворд. (слайд 4 – 14)
1. Назвіть результат дії додавання.
2. Як називають числа, що використовують при лічбі предметів?
3. Назвіть результат дії множення.
4. Число, від якого віднімають.
5. Знак віднімання.
6. Дія, протилежна до віднімання.
7. Ділене, дільник,…
8. Найменше натуральне число.
9. Як називаються компоненти дії додавання?
10. Яка математична дія дозволяє дізнатися, на скільки одне число менше за інше?


с
у
М
а



н
а
т
у
р
А
л
ь
н
і

д
о
б
у
Т
о
к



з
м
Е
н
ш
у
в
а
н
е

М
і
н
у
с



д
о
д
А
в
а
н
н
я

ч
а
с
Т
к
а




о
д
И
н


д
о
д
а
н
К
и


в
і
д
н
і
м
А
н
н
я


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
 Формулювання теми, мети і завдань уроку
     Подорожувати по Математичному океану нам буде допомагати математична тема сьогоднішнього уроку: «Приклади та задачі на всі дії з натуральними числами». Протягом подорожі ми з вами узагальнимо і систематизуємо знання по даній темі та перевіримо вміння  застосовувати їх у практичній діяльності. (слайд 15)
Отже, основним завданням уроку є не просто подолання маршруту від порту «Старт» до порту «Фініш», але й повторення всіх арифметичних дій з натуральними числами та вміння застосовувати їх до розв’язування прикладів та задач.
Ну а працювати ми будемо за девізом: «Не соромно не знати, а дуже соромно не хотіти знати!»
ІV. Розв’язування задач і вправ
А тепер, рушаймо!  Через певну відстань розміщені зупинки, де ми повинні зупинитися і почерпнути щось нове від подорожі. (слайд 16)
Дорога до першої зупинки займе певний час, щоб його скоротити, люди, зазвичай, у дорозі або читають, або розмовляють, спілкуються, заводячи нові знайомства. Давайте і ми з Вами трохи відволічемось, а саме –  пригадаємо, за якими правилами визначається порядок дій при обчисленні числових виразів?
Порядок виконання дій визначається таким правилом: (слайд 17)
1.     У виразах із дужками спочатку обчислюють значення виразів у дужках.
2.     У виразах без дужок спочатку виконуються піднесення до степеня, потім по порядку зліва направо множення і ділення, а потім додавання і віднімання.
      А ось і перша зупинка нашої подорожі – «Уснолічбівка». (слайд 18)
На цій зупинці ми повторимо правила усної лічби, розв’язавши приклади, записані на дошці. (слайд 19)
а) (( 4444: 44 + 23): 62 + 128 ): 130 · 419 = 419 ;
б) (( 66 – 39 ): 27 · 77 +23 ): ( 53 +141: 3 ) = 1.
         Із завданнями ми справилися, можемо рухатися далі. Під час руху розв’яжемо декілька логічних задач. (слайд 20)
☻  Качка, стоячи на одній нозі, важить 2 кг. Скільки вона буде важити,
      якщо стане на другу ногу? ( 2 кг)
☻  Боцман старший за юнгу на 10 років. На скільки років він буде
      старший за юнгу через 5 років? (на 10 років)
     О, ми  заговорилися і мало не пропустили зупинку. А це мис «Рівняйлівка». Тут ми з Вами повинні показати, які ми фахівці у розв’язуванні рівнянь: (слайд 21)
а)  (49х – 67 ): 2 = 285;   -  І пара
б) (67 + 34) + 8х =205;   -  ІІ пара
в) 2х + 3х  = 65.      -  ІІІ пара
г) (150-х)-15=75
Розв’язання


а)  (49х – 67 ): 2 = 285;
  49х – 67 = 285 · 2;
  49х – 67 = 570;
 49х = 67 + 570;
 49х = 637;
 х = 637: 49;
 х = 13.
Відповідь. 13
           б) (67 + 34) + 8х =205;
                   101+ 8х = 205;
                   8х = 205 – 101;
8х =104;
                   х = 104 : 8;
                   х = 13.
Відповідь.13 
в) 2х + 3х  = 65;
      5х  =65;
       х = 65:5;
       х = 13;
       х = 65: 5;
       х = 13.
Відповідь.13 


Вчитель: «Коренем всіх рівнянь є число 13. Число 13 називають «Чортовою дюжиною». Марновірні люди вважають його нещасливим. Вони бояться жити в будинку чи квартирі, що мають номер 13. В Англії, наприклад, немає трамваїв та автобусів з таким номером, існує клуб боротьби з числом 13. А Ви боїтеся цього числа? Ні, звичайно, п’ятикласники сміливі! Молодці!
Увага! Ми наближаємось до «Бухти задач ». Тут розташоване рибальське селище. На березі ми зустріли рибалок, які попросили нас обчислити вагу спійманої риби. (слайд 22)
Задача рибалки:
За перший день рибалки зловили 40 кг риби, за наступний – втричі більше. Яка маса спійманої риби за два дні? (слайд 23)
Розв’язання
1)    40 · 3 = 120 ( кг) – риби зловили рибалки за другий день;
2) 40 +120= 160 ( кг) – маса спійманої риби за два дні.
Відповідь: 160 кг.
            Все, всі завдання, які були поставлені перед нами на цій зупинці ми виконали, тепер можемо вирушати далі.
На горизонті ми бачимо, як з’являється острів «Квітковий». (слайд 24)
Всі ви любите квіти? Давайте кожен із вас назве свою улюблену квітку, а потім побачимо чи співпала ваша улюблена квітка із назвою тих квітів, які ростуть на острові. От і добре, всі ви назвали різні квіти. А щоб дізнатися назву квітки вам потрібно виконати множення числа 12 на числа, записані на пелюстках, та розмісти їх у вказаному порядку. (слайд 25) Порядок запису букв:
72
180
48
144
120
240
96







Розв’язання


12 10 =120    (Н)
 6 = 72      (Т)
12
 8 = 96      (А)
12
 4 = 48      (О)
12
 20 = 240  (Д)
12
 12 = 144  (Я)
12
 15 = 180  (Р)


72
180
48
144
120
240
96
Т
Р
О
Я
Н
Д
А
Порядок запису букв:

Відповідь. Троянда. (слайд 26)
В учня (учениці) _________ співпала улюблена квітка із назвами квітів, які ростуть на острові.
Поки ми рухаємось до наступної зупинки, давайте виправимо помилки в таких прикладах:
    а)  345                        б) 4530  15
         104                             45      32
        --------                            30
       1360                                30
       345                                  0
       ---------
       4810
     Ось ми і скоротили собі час і під’їхали до наступної зупинки. Прибуваємо в  порт «Обчислювальний». (слайд 27)
    Знайдіть значення виразу:  245  (408 - 48) + 76826 : 107. (слайд 28)
Розв’язання
245  (408 - 48) + 76826 : 107 = 88 918
1)    408 – 48 = 360;
2)    245
3)    76 826 : 107 = 718;
4)    88 200 + 718 = 88 918.
Доки корабель пливе, давайте з Вами трохи відволічемось, а саме – порозгадуємо загадки.





1. На число це – знайте діти,-
Заборонено ділити,
Проте множити – чудово
Зразу відповідь готова
Не роби собі проблем,
Обережно будь з……
                                  (Нулем)
         
  2.2. Від числа число відняти –
       Можна результат дістати.
       Зовсім це не таємниця
       Зветься результат -….
                                           (Різниця)


      3. Дія ця із плюсом дружить
    І вона важлива дуже,
    Бо вона – даю Вам слово –
    Арифметики основа
    Щирі Вам вітання
    Від дії …..
                                         (Додавання)
 4.Чисел  натуральних у світі є багато.
Серед них найбільше
ми не зможемо назвати.
А найменше знать годиться
Це звичайно…   
      (Одиниця)


    На горизонті з’явився острів «Мозаїка». (слайд 29)
Тут вам потрібно вписати у геометричні фігури такі числа, які б зробили правильними рівності (однаковим фігурам відповідають рівні числа).             (слайд 30)




   
 

      
 

               
       
                
                 
                  

Розв’язання

1824
 

31

98
 

      



124

1824
              

31

124
       
                

98
                 

7
                  


Наша подорож по Математичному океані підходить до завершення, оскільки ми прибуваємо до порту «Фініш». Але… (слайд 31)
Ой, іще, мабуть не все,
Ось дивіться перед вами,
Хтось писав тут на піску
Нам задачу ось таку.
Та водою позмивало
Цифр у прикладах чимало
Швидше ж бо часу не гайте
Цифри в приклади вставляйте. (слайд 32, 33)

   7 5 0 * 8 1 4 *
   * 2 * 6 * 9 * 1
1 0 * 5 9 7 * 7 5

+

·              * 5 * 8
    5 * 3 *
1 0 2 0 9
а)                                               б)

+

   
      


                                                                                                                                                                            
Розв’язання

   7 5 0 2 8 1 4 4
   3 2 5 6 8 9 3 1
1 0 7 5 9 7 0 7 5

+

·              4 5 7 8
    5 6 3 1
1 0 2 0 9
а)                                               б)

+

   
      



V.  Підсумок уроку (слайд 34)
       Подорож Математичним океаном завершилась. Скажіть, які математичні знання ви застосовували під час нашої мандрівки океаном?
 Дякую Вам, учасники подорожі. Ви гарно впоралися  із завданнями і показали, що можете їх застосовувати на практиці.
Оцінювання учнів.

VІ. Домашнє завдання (слайд 35)
Скласти і розв’язати задачу на всі чотири дії (додавання, віднімання, множення, ділення) з натуральними числами.
І сувора й солов’їна
Математика - країна.
Праця в ній іде завзята.
Вмій лиш спритно рахувати.
Вмій ділити, віднімати,
Множить швидко й додавати.
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим у відповіді завжди бути.
А щоб першим у відповіді бути, вам потрібно систематично, старанно і наполегливо готуватися до уроків.



















Немає коментарів:

Дописати коментар